Ujemne temperatury towarzyszące olimpijskiej rywalizacji w Pjongczangu nie powinny nikogo dziwić. Choć miasto leży na tej samej szerokości geograficznej co Sycylia, srogie za sprawą mas powietrza znad Syberii zimy, rokrocznie dają się we znaki. Czy w takim razie na rozegranie zawodów w zimowych dyscyplinach może być... zbyt zimno?
Do tej pory rekordowymi pod tym względem były igrzyska w Lillehammer. W 1994 roku średnia wyniosła tam -11 stopni Celsjusza. W Pjongczangu w ciągu dnia waha się ona między kilkoma a kilkunastoma stopniami poniżej zera.
Miasto uważane jest za jedno z najzimniejszych w Korei Południowej. Podczas ceremonii otwarcia intensywny wiatr obniżył odczuwalną temperaturę do -23 stopni. Państwowa agencja meteorologiczna wydała ostrzeżenie przed ekstremalnymi warunkami. Organizatorzy zareagowali błyskawicznie. Każdy z niespełna 35 000 widzów otrzymał dwie poduszki, koc i ocieplany płaszcz.
Saw this at the top of the Bobsled track earlier today & thought...hmmm...this will give everyone an idea of just how COLD it is here in Pyeongchang. Despite that...the love of covering the Games keeps you going. 💨💪🏽 🎤 @NBCOlympics pic.twitter.com/rtsmMuxM9a
— Lewis Johnson (@LewisJohnsonMG) 8 lutego 2018
Olimpijskie anomalie
Mimo niskich temperatur burze śnieżne są rzadkością w okolicy. W lutym w Pjongczangu śnieg padał wprawdzie przez siedem dni, lecz średnia grubość pokrywy wyniosła 6,3 centymetra. W rezultacie konieczne było wprowadzenie armatek śnieżnych, co kosztowało organizatorów ponad 6 milionów dolarów. Wzdłuż trasy zjazdu narciarzy alpejskich zainstalowano ich w sumie 250.
– To zabawne, ponieważ pochodząc z Kanady mówimy o przyzwyczajeniu się do zimna, ale jest to zimno, którego wcześniej nie widzieliśmy – stwierdził skeletonista Kevin Boyer. Amerykanie byli podczas ceremonii otwarcia ubrani w specjalne, podgrzewane kurtki, australijska narciarka Lydia Lassila odrzuciła propozycję niesienia flagi narodowej, by... uniknąć wychłodzenia przed zawodami – nikt nie traktuje warunków atmosferycznych jako sprzymierzeńca.
Z przepisami trudno dyskutować
Według przepisów Międzynarodowej Federacji Narciarskiej, przy temperaturze poniżej -20 stopni zawody w biegach narciarskich powinny zostać odwołane. Historia zna przypadki anulowania konkursów w wyniku zbyt gęstej mgły, silnego wiatru czy opadów atmosferycznych. Nigdy jednak decyzja nie była uwarunkowana nadmiernym zimnem.
– Nie można nic z tym zrobić. Przy niskich temperaturach śnieg przylega do nart i powoduje utratę kontroli zawodnika nad nimi. Po prostu same skręcają – tłumaczył technik narciarski, kanadyjczyk Craig Randell.
Sześciokrotny zdobywca kryształowej kuli, srebrny medalista z Soczi w narciarstwie alpejskim – Marcel Hirscher dodał: – Bryły śniegu stają się naprawdę twarde, gdy temperatura spada do -20 stopni. Chropowata nawierzchnia może nawet wyrzucić cię z trasy. Takie warunki poważnie zagrażają twojemu zdrowiu.
Na torze bobslejowym z kolei, jeśli temperatura jest zbyt niska, lód może stać się lepki, co spowalnia sanki.
Dla kogo to wszystko?
By zaoszczędzić na czasie, stadion olimpijski nieopodal Pjongczangu został wybudowany bez dachu. Biorąc pod uwagę niezbyt optymistyczne prognozy, organizatorzy mogą żałować tej decyzji. Obiekt również nie ma centralnego ogrzewania, gdyż zostało ono uznane za zbyt drogi w montażu element wyposażenia areny, która zostanie zdemontowana po zakończeniu marcowych zimowych igrzysk paraolimpijskich. Koszt powstania obiektu szacuje się na 80 milionów dolarów.
Ostatnia edycja zimowych igrzysk w podzwrotnikowym Soczi została uznana za najcieplejszą w historii. Odnotowywane kilkukrotnie blisko 20-stopniowe temperatury bywały wyższe niż podczas letnich zmagań w Londynie.
Organizatorzy imprezy w 2014 roku zgromadzili 450 tys. metrów sześciennych śniegu z... ubiegłej zimy. W Pjongczangu z całą stanowczością nie będzie to konieczne.
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (1004 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.